PROJEKTY / ERASMUS PLUS

V školskom roku 2022/23 realizujeme vlastné mobility v rámci európskeho projektu Erasmus+. Spolupráca prebieha s našimi partnerskými školami v Španielsku.
V októbri 2022 naši žiaci z bilingválneho študijného programu vycestovali na výmenný pobyt do Granady, ktorý sme zorganizovali v spolupráci s našou dlhoročnou partnerkou školou IES Miguel de Cervantes. V Granade strávilo intentzívny týždeň 27 našich žiakov.
V novembri 2022 sa zrealizoval druhý výmenný pobyt vo Valencií, ktorý s nami pripravila naša ďalšia partnerská škola IES El Ravatxol. Týžden plný nezabudnuteľných zážitkov absolvovalo 19 našich žiakov, rovnako z bilingválenho študijného odboru.
Súčasťou tohtoročného Erasmus+ projektu sú aj aktivity pre učiteľov Gymnázia F.G.Lorcu, pretože nám záleží nám na profesijnom rozvoji a osobnostnom raste našich kolegov. Traja strávia týžden pozorovania pri práci (Job shadowing) našich európskych kolegov v Granade a vo Valencií, traja absolvujú jazykové kurzy angličtiny na Malte a jeden učiteľ sa zúčastní kurzu španielčiny v Salamanke. Projekt je financovaný z prostriedkov Európskej Únie určených na podporu projektov a partnerstiev škôl.

V školskom roku 2019/2020 sa naše Gymnázium F.G.Lorcu stalo po prvýkrát súčasťou európskeho projektu Erasmus+ s názvom Invasions and Invaders
V projekte Erasmus+ spolupracujeme s piatimi európskymi školami:

• IES Miguel de Cervantes  v Granade, Španielsko
  • Lycée Amiral Ronarch v Breste, Francúzsko
  • Liceo Carlo Cattaneo v Turíne, Taliansko
  • Kongsberg Videregaende Skole v Kongsbergu, Nórsko
  • Gurpinar IMKB Teknik ve Endusturi Meslek Lisesi v Istambule, Turecko

Vzájomná spolupráca spočívala v realizácii šiestich výmenných pobytov, ktorých súčasťou bola prezentácia žiackych prác na vybrané témy. Komunikačným jazykom tohto projektu bol anglický jazyk. Všetky témy súveli s historickými inváziami v jednotlivých krajinách a ich vplyvom na kultúru, jazyk a históriu na ich územiach. Viac sa dozviete na oficiálnej stránke projektu Invasions and Invaders, ktorú ako hlavný organizátor vytvorila škola z Granady.
V školskom roku 2019/2020 sa pre celosvetovú pandemickú situáciu zrealizoval len výmenný pobyt v Granade.
S postupným uvoľnením opatrení na jesen 2021 sme úspešne uskutočnili výmenné pobyty v Bratislave a v Istanbule a na jar 2022 v Turíne, Konsbergu a v Breste.
Projektu sa zúčastnil  výber 25 žiakov z rôznych ročníkov 8-ročného vzdelávacieho programu. Žiaci počas každého z pobytov navštívili najvýznamnejšie pamiatky v danom meste a v regióne a zoznámili sa s kultúrou a zvykmi každej krajiny, ktorá je súčasťou tohto projektu. Projekt bol financovaný z prostriedkov Európskej Únie určených na podporu projektov a partnerstiev škôl.